2012. február 27., hétfő

Orosházi Hagyományok, Izek versenye

A hatodik gasztronómiai fesztivál
Éppen szombaton került sor az orosházi Gazdakör éves nagyszabású rendezvényére a VI. Orosházi Hagyományok, Izek Versenyére a Táncsics gimnázium sportcsarnokában és az udvaron. Már az elmúlt esztendőben is ezen a helyen volt a rendezvény, hiszen a művelődési központ földszinti terme kicsinek bizonyult, annyira megnőtt az érdeklődés. Orosházán három gasztronómiai jellegű rendezvény a jellemzi . Februárban az Orosházi Hagyományok, Izek Versenye, Júniusban Libamájfesztivál, augusztusban Kenyérünnep. Érdemes lenne egyszer ezekről bővebben beszélgetni, mert lenne sok igazítanivaló rajtuk,
Kora reggel nagy volt már a serkenés a gazdakörökben, mert nagy izgalommal készültek, indultak a bemutatkozó gazdák, őstermelők, hagyományőrzők, vállalkozók a vetélkedőre, hogy megmutassák hogyan sikerült az idei kolbász ízesítése, milyen lett
a szalámi, és milyen ízű a disznópaprikás. Dehát nem csupán disznóságok kerültek bemutatásra. Volt itt mézeskalács, méz és abból készült termékek sora, aztán csíramálé, házias jellegű sütemények újragondolva (Rétesbolt bemutatója), aztán bodzabogyó, bodzavirág és különféle bogyós gyümölcsök feldolgozva. Másrészt zsűri előtt vizsgáztak a pálinkák, hát persze ebből nem lenne szerencsés poharas lóstolót rendezni, mert ki tudja...
A téglalap alapú csarnok közepén asztalok a falatozó, beszélgető, ízlelgető közönségnek, s körben a portékák bemutatója, s persze a fő attrakció, az ingyenes kolbászkostoló, ami szavazással járt együtt. Persze kóstoló szinte mindenütt volt, ahol olyan terméket kínáltak, vagy mutattak be.
A nap eseményei egy pörgő vásár hangulata, ahol van étel ital, tánc, mulatság, jókedv és a találkozások öröme. Engem is a találkozások öröme ragadott meg leginkább.
Persze ez az alkalom is verseny volt, s a verseny eredményhirdetéssel zárult.
Kolbászok versenye így zárult:
Házi készítésű füstölt kolbász és szalámi versenye. (A versenyzők az idei házi kolbászféleségükből
hoztak a versenyre "kóstolót" a szakzsűri elé. '1. Fekécs Levente (Orosháza) - aranyérem; 2. Bíró János (Orosháza) - aranyérem; 3. Gyulai Hentesek Hagyományőrző Egyesülete (Gyula) - ezüstérem; 4. Pelle Zsolt (Orosháza) - ezüst;
5. Raffai József (Orosháza) - ezüst; 6. Mátrai András (Orosháza) - bronz; 7. Szilasi H. Tamás (Orosháza) - bronz
Házi készítésű füstölt szalámi
1. Csörnyei Ákos (Orosháza) - arany; 2. Szabó János (Orosháza) - arany; 3. Benkő István (Orosháza) - ezüst; 4. Szilasi H. Tamás (Orosháza) - ezüst; 5. Csabai Kolbászklub Egyesület (Békéscsaba) - ezüst; 6. Kovács Sándor (Orosháza) - bronz; 7. Pljesovszki Norbert (Nagyszénás) - bronz; 8. Sándor László (Orosháza) - bronz;
Húsfeldolgozók tájjellegű füstölt kolbász
Arany:
1. Benkó Hús Kft (Újkígyós)

2. Deka-Union Kft (Gyula)
3. Suga Food Kft (Nagyszénás)
Ezüst:
1. Young Hús Kft (Szarvas)
Bronz:
Norden Kft ( Vecsés)

Húsfeldolgozók tájjellegű füstölt szalámi

1. Benkó Hús Kft ( Újkígyós)
2. Békési Húsfeldolgozó Kft (Békés)
3, Deka Union Kft (Gyula)

A kolbászok mellett felsorakoztak a pálinkaféleségek mis a megmérettetéshez. Nagy volt az érdeklődés a zsűrizésre beadott italmennyiségből következtetve. Íme néhány adat: Összesen 267 pálinkát adtak be minősítésre ( Szerbiából 200 pálinka, Orosházáról 48 termelő, Szlovákiából 19-en álltak a bírálók elé)
Arany minősítést kapott 43; ezüstérmet 68; bronzot 60 versenyzőnek adtak.
A legjobb kisüstiknek a hozzáértők ezeket sorolták be.
1." Orosháza legjobb gyümölcspálinkája 2012" -díj (Csibri Zsolt Miloszlo Prea- Szerbia)
2. " Orosháza legjobb szerbiai pálinkája" - díj (Destilacija Zorik Kosjeria ) - málnapálinka
3. "Orosháza legjobb szlovákiai pálinkája - díj" (Varga Imre - Holanovo ) - körtepálinka
4. "Orosháza legjobb hazai pálinkája - díj" (Kozsuch Kornél - Kondoros) - törkölypálinka
Verseny és az eredmények így alakultak szombaton. Kóstolgattunk, eszegettünk, inni nem iszogattunk csak ásványvizet, ja és bodzaszörpöt is megízleltem,
S el ne felejtsem korona volt a káposztás rétes és a finom túróslepény-torta.

2012. február 19., vasárnap

Meggyes palacsinta
Hozzávalók:
- 8 darab palacsinta, 1 tojássárgája, 1-2 teáskanál zsemlemorzsa, porcukor, 1-1 késhegynyi őrölt szegfűszeg, és fahéj.
- A bundájához: liszt tojás, zsemlemorzsa,
- A sütéshez: olaj


Elkészítése:
A kimagozott meggyet apróra vágjuk, elkeverjük a tojássárgájával és a zsemlemorzsával. Hozzáadjuk a kevés porcukrot, a szegfűszeget, és a fahéjat. Ezzel a masszával bekenjük a palacsintákat, két végüket behajtjuk, és egyenként szorosan feltekerjük. Lisztbe, felvert tojásba, majd zsemlemorzsába forgatjuk, és óvatosan a forró olajba tesszük. 2-3 perc alatt pirosra sütjük. Porcukorral megszórva tálaljuk

2012. február 14., kedd

Nem flancos konyha

A szegények levese a PERGELT LEVES hogy ne felejtsünk merről merre haladunk, időnként érdemes betekinteni a "Nem flancos konyhák"-ba is. Csak kíváncsiságból. Dédapáink szerették a pergelt levest is tarhonyával, nagyapámék a némettáska levest ették. Hozzávalók: 5 dkg füstölt szalonna, 2 deci tarhonya, 1 fej vöröshagyma, őrölt pirospaprika, petrezselyemzöld.

Ebben a hideg havas februárban, bizony ha eszébe jut a száz, százötven évvel ezelőtti világ, ha csak felidézem az idén éppen 99 évvel ezelőtt született anyósom Eszti mama (Szikhát tanya) meséit és a nemrég elhunyt (Mancika apósom húga 90 éves volt) rokon a Mikes utcai családi házból mondásait, akkor azt mondom bizony szűkös világ volt az. A konyha egyszerű volt ugyancsak. Az egyszerűséget a maihoz viszonyítom, mert ott minden természetese volt. Maga a konyha berendezése, felszereltsége is más volt, a mostani dolgokból, gépekből szinte minden hiányzott. És mindent kézzel végeztek. Másrészt mindent megtermeltek, mert azért volt a kert - mondták - , hogy abban alapzöldségekből (sárgarépa, petrezselyem, cékla, vöröshagyma, mák, paradicsom, paprika, uborka, káposzta) mindig legyen. Gondosan ápolták, ravasz ötletességgel, minden kis helyet kihasználtak, mert azt mondták, enni kell, tehát a kertbe vetni kell, nem venni kell. (A kertek lassan elgazdátlanódnak! Vagy ki tudja, amikor buli a világ!) Hát ez nehezen követhető ma, de azért sokminden megszívlelendő lenne, különösen most, hogy ínséges idők jönnek. Mancika még utolsó évében is kiment a kertjébe, székkel támaszkodott, s aztán azon ült és megkapálta szépen a kertet. Ezzel úgy egész nap el is bíbelődött, közben mindig megfőzte a maga kis ételét. Hiába rendeltek neki házhoz szállítva a főtt ételt, azt meg nem ette, csak az övét. Egyedül kenyeret, tejet, vajat, túrót, néha kis húst hozatott a boltból.
A pergelt leves egykoron kedvelt és rendszeres étel volt minálunk is. Néha szoktunk most is főzni. Ennek változata nálunk még ma is kedvelt a némettáska leves. Ami csupán annyiban különbözik, hogy tarhonya helyett zsíron párolt hagymával töltött derelye (táska) kerül befőzésre. A minap éppen ezt főztünk. A Pestről hazajött gyerekek is nagy örömmel ették, pedig nekik már nem volt mindennapos levesük. Talán éppen ehettek, ilyent is.
Elkészítés: Először 5 deka füstölt szalonnát apróra vágunk, megpirítunk. Zsírjában megpirítunk 2 deci tarhonyát. (Ha a levest sűrűbbé akarjuk tenni, kávéskanálnyi lisztet is hinthetünk a megpirult tésztára.) Most hozzáadunk egy fej apróra vágott vöröshagymát, pirospaprikát és apróra vágott petrezselyemzöldet, ezt forró vízzel feleresztjük, majd addig főzzük, hogy a tarhonya még kissé ropogós maradjon.

2012. február 10., péntek

Variácok rakott krumplira

Görög rakott krumpli

Hozzávalók:

- 1 kg burgonya
- 30 dkg darált sertéscomb
- 5 dl főzőtejszín
- 1,5 dl tej
- 20 dkg feta sajt
- kevés liszt
- 1-1 db piros és sárga kaliforniai paprika
- pár szem fekete magozott olajbogyó
- görög fűszerkeverék
- só
- bors
- pirospaprika
- friss rozmaring
Elkészítése:
Görög rakott krumpli - azotthonizei.blogspot.com1. A burgonyát héjában megfőzzük.
2. A darált húst kevés olajon megpirítjuk, közben fűszerezzük sóval, borssal, pirospaprikával és görög fűszerkeverékkel.
3. Kevés liszttel meghintjük, majd a tejet és a tejszínt is ráöntjük, összeforraljuk a hússal, megvárjuk, míg besűrűsödik.
4. Egy sütőtálat kivajazunk, az aljára terítjük a meghámozott, felkarikázott főtt burgonyát.
5. Ráöntjük a húsos masszát.
6. A tetején elmorzsoljuk a feta sajtot és szépen kirakosgatjuk a színes paprikacsíkokkal.
7. 180 C-on kb. 50 percig sütjük.
8. Tálalásnál olajbogyóval és friss rozmaringgal díszítjük.
Forrás: azotthonizei.blogspot.com

2012. február 6., hétfő

Blogger főz

Sztroganov módra készített marha
Marhahúsról van szó, méghozzá a legfinomabb rész a bélszínről, amit a minap elkészítettem, mert már oly régóta gondolkozom, hogy megkóstoljam ezt az orosznak vagy franciának tartott ételt. Péter cár idején élt kereskedőnek talán köze van az egészhez, de a források másról is regélnek, No mindegy! Az ételnek már az összetevői is csábítóak, s mivel most minden összejött, hát elkészítettem és nagyon jót lakmároztunk. Nem tudom, hogy Stroganov (Sztroganoff) gróf úrnak milyen körítéssel szolgálták fel. Nem valószínű, hogy puliszkát vagy krumplit adhattak mellé, hisz az akkor még nem hódította meg Európát, Ázsiát pedig végképp nem, ahova a kereskedőt üzleti ténykedései kötötték. Én most puliszkát készítettem mellé. Nagyon jól passzoltak egymáshoz.
Hogyan is készült? Nejem behozta a kinti hűtőből a húst és a gombát, amit már korábban megpároltunk vajon kevéske hagymával összepárosítva.
A hús olyan 40-50 dekányi lehetett, a gomba kb. 10 dkg előkészítve (vargánya és rókagomba keveréke volt). A húst csíkokra vágtam, Vaj és olaj egyvelegében hirtelen megsütöttem a csíkokat, pár perc az egész. Közben három szép savanyú uborkát kis kockákra aprítottam.
Egy evőkanál mustárt, 2 dl tejszínnel elkevertem. A sülő húst megszórtam frissen őrölt borssal, locsoltam rá 1 dl száraz vörösbort (én most Zombáról származó bort használtam, termelői bor).
Összepároltam, aztán rátettem a gombát és az uborkát. Megkóstoltam, most sóztam. A hús puhulásától függően pároltam még. Amikor már kellően késznek ítéltem, akkor öntöttem rá a mustáros tejszínt, még addig főtt, amig nem kezdett sűrűsödni. Ezzel valójában el is készült a bélszín Sztroganov módra.
Ha valóban Péter cár idejében készült igazán ez az étel, akkor krumpli biztosan nem kerülhetett mellé, csak valami tésztaféle avagy valamilyen kása. Az is lehet, hogy csak kenyeret kínáltak hozzá.
Az étel első leírása, ha igazat mondanak a források 1861. Ez időben már lehetséges a krumpli is.
Én minden esetre most puliszkát főztem. Másfél - két liter vizet felforralunk, sózzuk (1 kávéskanálnyi). Amikor zubog a víz, folyamatos keverés mellett hozzáöntünk folyamatosan egy vizespohárnyi kukoricadarát. Pár percig (3-4) folyamatosan kavarjuk a tűzhely lángja takarékon legyen ettől. Egy kis darab vajat teszünk rá, s elkeverjük.A tűzhely lángját eloltjuk, az edényt lefedjük, s állni hagyjuk 15-20 percet.
Tálaláshoz előbb a puliszkát tettem a tányérra, aztán szépen elhelyezve jött a Sztroganov módon elkészített hús.

2012. február 4., szombat

Mit szeretnek enni az orosháziak?

Az orosháziak kedvelt ételeire voltunk kíváncsiak. Nem olyan régen körkérdést küldtem szét amire igen sok válasz is érkezett. Száznál is több. Sorba rendeztem őket, s a pillanatnyi helyzet ez!
Örömmel vennénk, ha szavaznának az itt felsorolt ételek kedveltségéről.
A sorrendet a beküldött megnevezések száma adta.

Orosháza kedvelt ételei:

I. Levesek

1. *Húslevesek ( legtöbben tyúkhúsleves csigatésztával; Újházy tyúkhúsleves cérnametélttel; gyöngyösből főzött, valamint a marha- disznó-, fácán- húsleves, francia húsleves)

2. *Gulyásleves

3. orosházi tányéros

4. Gyümölcsleves

5. * zöldborsóleves

6. tárkonyos becsinált leves (raguleves)

7. Bableves (csülökkel vagy kolbásszal)

8. paradicsomleves

9. almaleves

10. * krumplileves1+1(tejfölös-; kolbásszal és tojással; zelleres krumplileves)

11. babgulyás

12. tojásosleves, csurgatott tojásleves

13. tésztaleves

14. zöldbableves

15. halászlé

16. orjaleves

17. csorba finomra párolt borjú szegyből készült tárkonyos, tejszínes, sárga és fehérrépás, babérleveles, köménymagos, kockára vágott pityókával és zöldbabbal, némi fűszerpaprikás rántással dúsított

18. póréhagymakrém leves

19. tejleves

20. zöldségleves Gyöngyike módra (tejfölösen)

21. sütőtök leves

22. fácánleves

23. gombaleves

24. hideg joghurt leves

25. köménymag leves

26. kőtöttgaluska leves

27.

II. Főételek

1. *Pörkölt (marha-, birka-, marhalábszár- köröm-

2. * rántott hús ( általában disznó- vagy baromfi sült krumplival uborka vagy káposzta salátával és vagy kompóttal,

3. rántott csirke , (krumplipürével, vagy petr.burgonyával és meggybefőttel, vagy uborkasaláta)

4. marhagulyás

5. *töltött káposzta

6. rakott krumpli

7. *csirkepaprikás tarhonyával, vagy galuskával, vagy nokedlivel

8. *sült kolbász és hurka

9. rántott sajt

10. lecsó

11. kacsasült zöldséges rizzsel vagy tarhonyával vagy párolt káposztával krumplipürével és birsalma kompóttal

rántott gomba

12. spenót tükörtojással

13. *Sült liba krumplipürével

14. marhapörkölt túrós galuskával

15. bolognai spagetti

16. töltött csirke sült krumplival

17. brassói aprópecsenye

18. pulykabrassói sült burgonyával

19. *paradicsomos káposzta (fasírttal)

20. rántott sajt besamell mártással

21. csülökpörkölt

22. *túrós-, mákos- vagy káposztás tészta

23. túrós csusza tepertővel

24. fatányéros

25. székelykáposzta

26. rakott karfiol

27. tarhonyás csirke

28. sült oldalas krumplipürével

29. csülökpörkölt körömmel főtt burgonyával körítve

30. roston sült hal sült krumplival

31. pulykamell vadasan zsemlegombóccal

32. almaszósz

33. krumplifőzelék

34. töltött paprika

35. gesztenyés pulyka

36. sajtos spagetti

37. gombatokány rizzsel

38. mézes-paprikakrémes

39. csirkemell roston

40. gombás-sonkás tészta

41. rántott gomba rizzsel

42. sült csirke rizibizivel

43. grenadírmars

44. hortobágyi aprópecsenye sültkrumplival

45. fokhagymás sült oldalas

46. pizza

47. grillezett húsok

48. tűzdelt báránycomb grillezett, erdélyi szalonnával és fokhagymával , almakarikákra ágyazott gyorssavanyítású szeletelt tavaszi káposztával, némi rozmaringgal, kakukkfűvel. /Ez utóbbi két fűszer a báránycombnál is használandó./

III. desszert

1. *túróslepény

2. *rétes (túrós-, mákos-, almás-, káposztás- )

3. palacsinta (rakott, csokoládé öntettel, vaníliás öntettel, vaníliás töltött, gombás, Gundel-)

4. krémes

5. somlói galuska

6. gesztenyepüré

7. madártej

8. *csiramálé (télen)

9. csokikrémes , lekváros piskótatekercs

10. kőtt kalács

11. almás pite

12. *fánk

13. kókuszgolyó

14. hájas tészta

15. zserbó

16. franciakrémes

17. aranygaluska

18. túrókrém torta

19. almáslepény

20. keksztekercs

21. csöröge fánk

22. csokitorta

23. túróslepény torta

24. *dinnye nyáron

25. *lekváros kifli

26. *mákoskalács

27. cukrászsütemény – minyon

28. sajtos perec

29. franciakrémes

30. csokis muffin

31. rácsos linzer

32. zserbó

33. orosz krémtorta

34. bejgli

35. linzer

36. erdei gyümölcsfagylalt csoki öntettel.

37. dinnye (szezonban)

Egyik kedves BARÁTUNK kedveltjei ezek:

Előétel: Hízott libának a mája zsírjában lerakva, lilahagyma lekvárral, ropogós, rusztikus barna kenyérpirítossal

Leves: legírozott fácán erőleves, szabad madár mellehúsával, házi csigatésztával, kis kerti zöldségekkel

Főétel: konfitált kacsapecsenye borókás tiszta borban aszalmányokkal és friss gyümölcsökkel, brokkolis burgonyaropogóssal és kacsa pecsenyelével meglocsolva

Desszert: Finom palacsinták randevúja rétestésztába bújtatva konyakmeggyes csoki tortácskával eper tükrön tálalva.

A választott étel (levesek, főétel, desszert kategóriában) sorszámát kérjük elküldeni ide:

email: hvlphnp13@gmail.com