Elmélkedés és az ételek varázsa
Az az igazság, hogy csak most látom, hogy olyan régen nem írtam ide semmit, csak a füzeteim oldalai telnek-telnek ötletekkel, receptekkel, jegyzetekkel. Pedig oly sok dolog történt a legutolsó bejegyzés óta, hogy felsorolni is lehetetlen. Leginkább az lepett meg az utóbbi időben, hogy hallom a rádióban, mi szerint az orosházi libamájfesztivál folytatódik (!), miszerint a III. Libamájfesztivál egyik slágere a libamáj-fagylalt, mit Budán a fesztivál új helyszínén mutattak be. Engem sajnos nem hívtak meg sem a megnyitóra, sem a fesztiválra, hiszen mindez már ott történik,m hol a királyi vár van, hol egykoron Mátyás királyunk uralkodott vagyis Budán. A fesztiválról lekopott az orosházi név, de sorszám maradt, mert ugye jobban hangzik, hogy nem most kezdjük. Érdekes dolog ez, mert most azt nem tudom, hogy mi lassan kezdjük elfoglalni Budát, s lesz majd OROSBUDA vagy csak megint elpuskáztunk valamit. Orosházán ennek a fesztiválnak lehúzták a rolót, ami alapvetően nem baj, csak hogyan leszünk gasztronómiai főváros. Avagy amikor indult korai volt az örömöm, hogy "No! ez valami jó!"
Adieau Libamájfesztivál! Arrivederci!
Aztán sok minden más is történt, főzőcskére alig jutott idő. Ezért, amikor szorított már az éhség, hogy valami mást is együnk, hát elmentünk párommal ide-oda: Tesco-kínai önkiszolgáló vendéglője, Diófába, Fórumba, vagy ha Békéscsabán jártunk, akkor leginkább a Csaba-Centerbe, ahol a második emeleten van kínai, mexikói, magyaros ízeket, falatokat kínáló önkiszolgáló étterem.Igaz, hogy standard ízek, de én szeretem ezeket is néha-néha megkóstolni. Szóval ezekről is írhatnék. De most mégsem jön össze. Annyi bajom van, hogy minek is vergődjek mindezek megírásával, mondom most én mentségemre.
Azért volt néhány főzési kísérletünk is, de azokat majdcsak szép lassan megírom.
És van néhány jó receptem is!
Hát majd szépen sorra veszem, de most még nagy munkában vagyok a magyarságtábor és a Gyopárka tündér mesemondó verseny szervezésével. És ott van a meséskönyvem megjelenése. Nem lett meg a gyereknapra, s az ünnepi könyvhétre sem készült el. Remélem a Családi napra Gellértegyházán meglesz!
Akkor lesz a bemutató június 30. 11 órakor Gellértegyházán (Orosháza Újosztás)
Hát ezek miatt maradt el a BEJEGYZÉSEK SORA.
Hagyományos és napjaink kulináris érdekességei - a táj jellegzetes ételei - Orosházi és a környék gasztronómiája - Orosházi és vidéke vendéglői és piacai- híres személyek gasztró -történetei- Gasztrókalandozások a Kárpát-medencében. Szerkeszti : (Károlyi Fülöp Béla)
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: Libamájfesztivál. Összes bejegyzés megjelenítése
A következő címkéjű bejegyzések mutatása: Libamájfesztivál. Összes bejegyzés megjelenítése
2012. június 7., csütörtök
2011. június 5., vasárnap
III.Libamájfesztivál
Ma bezárul a Libamájfesztivál nagykapuja
Szóval, ha jön a június, akkor Orosházán libamájfesztivál. Akkor kezdődik a libalakoma, persze régen ez úgy volt, hogy Pünkösdre idei liba pecsenyéje került az asztalra, ősszel pedig, Márton-nap környékén jött a hízott liba és a mája.
Eszembe ötlik kis rigmusunk a fresztiválok kapcsán, hadd jegyezzem ide:
"Büszke város Orosháza,
híressége a kovácsa,
Izes falat a kenyere,
mellé illik a pecsenye.
Hogyha pecsenyéje liba
Nem lesz akkor semmi hiba,
Libahús a legjobb falat,
ha nem sietsz hoppon maradsz!
Ha fesztivál, akkor finom libafalatok jutnak az eszembe, régi ízek és zamatok, no és persze Ludas Matyi, de az igazság az, hogy hamarabb elkészül a libamáj orosházi módra kemencében, mint ahogyan eljön Ludas Matyi, hogy háromszor verje el azokon a port, akik tönkretették a magyar baromfiipart és eltűrte a magyar libák hírének sanyarú meghurcoltatásának az eseteit az utóbbi időben.
Hát jöjjenek a finom libafalatok sorra:
Sült libamáj kemencében:
1 kg liba mája, só, kevés bors, 1 fej hagyma, 5 dl tej, víz szükséges az étekhez, amely királyi étek, még akkor is, ha úgy tudjuk, hogy Mátyás király nem járt Orosházán, de Szilágyi Erzsébetnek voltak erre is birtokai.
A szépen megtisztított májat egyben hagyva, egy éjszakára tejben áztatják. Másnap szitára téve lecsepegtetik, megsózzák. Annyi libazsírt tesznek egy lábasba, hogy azt felhevítve egy két pillanatra megforgathassák a májat, hogy gyönyörűséges színt kapjon. Aztán annyi vizet öntenek alá, hogy a májat éppen ellepje. A máj mellé kerül a megtisztított és felszeletelt hagyma, kevéske borssal meghintjük az egészet, lefedjük és a kemencébe vagy sütőbe toljuk.
Pároljuk, miközben néhányszor megforgatják, amíg az egész zsírjára sül. Ekkor levesszüik a fedőt, s addig marad még a sütőben, amig mindegyik oldalaszép pirosra sül (közben persze forgatgatjuk!).
Megvárják míg kihűl, s akkor szeletelik.
Tepsis libacomb:
A liba (kacsa) mellehúsát, combját alaposan megtisztítják, majd bevagdalják, megsózzák és egy éjjelen át pihentetik. (ez a mozzanat nagyon fontos!) a tepsiben, Másnap került a kemencébe vagy a sütőbe, de előtte kevéske vizet öntöttek alá. Az is szokás volt, hogy a liba máját is mellé tették, csak azt jóval hamarabb ki kellett venni. A sütés milyenségét, idejét oly módon ellenőrizték, hogy időnként megtekintették, megforgatták a húst, megnézték az állagát. Igen finomra, omlósra sült, de nem nagy hőfokon történt mindez, hanem, hosszan és lassan sült, mert így lett omlós (150-160 fokon).
Mellé hagymás tört krumplit adtak, de volt aki párolt káposztával tálalta. Ilyenkor már a finom zöldsaláta is jól esik mellé.
Szóval sokféle ételt kínáltak a sátrakban, sajnos az árak magasak voltak. A sült libacomb elérhető volt, s ha nem is ilyen módon készült, s íze sem közelítette meg a régi tanyasi sült liba ízét, azért ehető volt.
A libamájkülönlegességektől én nem ájultam el, most meg sem kóstoltam, mert a tavaly és tavalyelőtt is csalódtam.
Azért nem maradtunk pecsenye nélkül, mert erre az időre már jó időre tartalékoltunk 1 libát s kacsát a hűtőben, s most sorra került a májával együtt, úgy ni háziasszony módra, orosháziasan. Vendégeink is voltak, s bizony díjazták, s fesztivál libának kiáltották ki, miután ettek és vittek is.
Úgytűnik vége a fesztiválnak.
(Nézzék meg az Oroscafe képgalériáját Kecskeméti Krisztina, Melega Krisztián, Kálmán László és Rosta Tibor kiváló felvételeit a fesztivál eseményeiről itt.
Nem tudom, ki hogyan van vele, de felötlik bennem gyakorta, hogy vajon mi is a gyakorlati haszna az egésznek. Ahhoz idő kell, hogy következtetni lehessen máris, még kell egy pár év, de munkálkodni kell, s bizton előre nézni, mert csak így lehet ésszerű haladás.
Az események most zajlanak persze, aminek majdan lesznek kihatásai. Nyomon követhetőek a napok eseményei képekben.en szándékunk nyomán megszülető tett, meghozza a maga hasznát. Vagy nem is kell minduntalanul a hasznot keresni? Nem tudom, de én nem csupán a pénzbeli haszonra gondolok, bár az sem lényegtelen ebben pénzuralta világban. Szóval gyötrődöm a kérdésen és nem vagyok elég okos ahhoz, hogy valamerre letegyem a magam kis voksát. Mindez miért foglalkoztat? Mert tanulságokat keresek. S ahogyan kísérletet teszek mindent összefogni, kialakul egy kép, ami majdan esetleg tétellé válhat.
Itt van ismét a Libamájfesztivál. Az Oroscaféban olvasom a riportot, ahogy indult. Inen , érdemes nyomon követni a napokat. Ők ott voltak mindenhol, fotóztak rögzítettek aztán megírták.
A lényeg az, hogy mindenki szeretné, ha Orosháza valamilyen módon emelkedne valójában, akárcsak Békéscsaba és Gyula, de itt lassabban megy. Nem tudom miért olyan az emberek hozzáállása, hogy mindenben a kötekedést keresik. (Lásd az OroscAFE KOMMENTÁRJAIT!). AZ OKOS MEGJEGYZÉSEKRE NAGY SZÜKSÉG VAN, DE PÖKHENDISÉGRE NINCS. Én nekem az a sanda gyanúm, hogy Orosháza egy kicsit ilyen, s csak azért sem akar változni, mert azt hiszik, hogy ez hagyomány. Óriási a tévedés!
Igenis jónéhányan jól látják, hogy a szándék, Orosháza hírének öregbítése, mert ez egyfajta boldogulási lehetőséget is ad. Ám akik olvassák az itteni kommentárokat, azok elriadnak ettől a vidéktől. Hányszor kérdik tőlem is, hogyan lehet ott élni, ahol ennyi a kötekedő ember! Nem több mint máshol - mondom, de itt sűrűbben hangoskodnak.
De kár erre ennyi szót fecsérelni, hiszen itt még Kossuth Lajossal is szembeszegültek anno.
Szóval Márton lúdja jött és ismét hódított. De jól tette, mint ahogy az is nagyon jó, hogy van az OROS-HAZA Baráti Kör.
Szóval, ha jön a június, akkor Orosházán libamájfesztivál. Akkor kezdődik a libalakoma, persze régen ez úgy volt, hogy Pünkösdre idei liba pecsenyéje került az asztalra, ősszel pedig, Márton-nap környékén jött a hízott liba és a mája.
Eszembe ötlik kis rigmusunk a fresztiválok kapcsán, hadd jegyezzem ide:
"Büszke város Orosháza,híressége a kovácsa,
Izes falat a kenyere,
mellé illik a pecsenye.
Hogyha pecsenyéje liba
Nem lesz akkor semmi hiba,
Libahús a legjobb falat,
ha nem sietsz hoppon maradsz!
Ha fesztivál, akkor finom libafalatok jutnak az eszembe, régi ízek és zamatok, no és persze Ludas Matyi, de az igazság az, hogy hamarabb elkészül a libamáj orosházi módra kemencében, mint ahogyan eljön Ludas Matyi, hogy háromszor verje el azokon a port, akik tönkretették a magyar baromfiipart és eltűrte a magyar libák hírének sanyarú meghurcoltatásának az eseteit az utóbbi időben.
Hát jöjjenek a finom libafalatok sorra:
Sült libamáj kemencében:1 kg liba mája, só, kevés bors, 1 fej hagyma, 5 dl tej, víz szükséges az étekhez, amely királyi étek, még akkor is, ha úgy tudjuk, hogy Mátyás király nem járt Orosházán, de Szilágyi Erzsébetnek voltak erre is birtokai.
A szépen megtisztított májat egyben hagyva, egy éjszakára tejben áztatják. Másnap szitára téve lecsepegtetik, megsózzák. Annyi libazsírt tesznek egy lábasba, hogy azt felhevítve egy két pillanatra megforgathassák a májat, hogy gyönyörűséges színt kapjon. Aztán annyi vizet öntenek alá, hogy a májat éppen ellepje. A máj mellé kerül a megtisztított és felszeletelt hagyma, kevéske borssal meghintjük az egészet, lefedjük és a kemencébe vagy sütőbe toljuk.
Pároljuk, miközben néhányszor megforgatják, amíg az egész zsírjára sül. Ekkor levesszüik a fedőt, s addig marad még a sütőben, amig mindegyik oldalaszép pirosra sül (közben persze forgatgatjuk!).
Megvárják míg kihűl, s akkor szeletelik.
Tepsis libacomb:A liba (kacsa) mellehúsát, combját alaposan megtisztítják, majd bevagdalják, megsózzák és egy éjjelen át pihentetik. (ez a mozzanat nagyon fontos!) a tepsiben, Másnap került a kemencébe vagy a sütőbe, de előtte kevéske vizet öntöttek alá. Az is szokás volt, hogy a liba máját is mellé tették, csak azt jóval hamarabb ki kellett venni. A sütés milyenségét, idejét oly módon ellenőrizték, hogy időnként megtekintették, megforgatták a húst, megnézték az állagát. Igen finomra, omlósra sült, de nem nagy hőfokon történt mindez, hanem, hosszan és lassan sült, mert így lett omlós (150-160 fokon).
Mellé hagymás tört krumplit adtak, de volt aki párolt káposztával tálalta. Ilyenkor már a finom zöldsaláta is jól esik mellé.
Szóval sokféle ételt kínáltak a sátrakban, sajnos az árak magasak voltak. A sült libacomb elérhető volt, s ha nem is ilyen módon készült, s íze sem közelítette meg a régi tanyasi sült liba ízét, azért ehető volt.
A libamájkülönlegességektől én nem ájultam el, most meg sem kóstoltam, mert a tavaly és tavalyelőtt is csalódtam.
Azért nem maradtunk pecsenye nélkül, mert erre az időre már jó időre tartalékoltunk 1 libát s kacsát a hűtőben, s most sorra került a májával együtt, úgy ni háziasszony módra, orosháziasan. Vendégeink is voltak, s bizony díjazták, s fesztivál libának kiáltották ki, miután ettek és vittek is.
Úgytűnik vége a fesztiválnak.
(Nézzék meg az Oroscafe képgalériáját Kecskeméti Krisztina, Melega Krisztián, Kálmán László és Rosta Tibor kiváló felvételeit a fesztivál eseményeiről itt.Nem tudom, ki hogyan van vele, de felötlik bennem gyakorta, hogy vajon mi is a gyakorlati haszna az egésznek. Ahhoz idő kell, hogy következtetni lehessen máris, még kell egy pár év, de munkálkodni kell, s bizton előre nézni, mert csak így lehet ésszerű haladás.
Az események most zajlanak persze, aminek majdan lesznek kihatásai. Nyomon követhetőek a napok eseményei képekben.en szándékunk nyomán megszülető tett, meghozza a maga hasznát. Vagy nem is kell minduntalanul a hasznot keresni? Nem tudom, de én nem csupán a pénzbeli haszonra gondolok, bár az sem lényegtelen ebben pénzuralta világban. Szóval gyötrődöm a kérdésen és nem vagyok elég okos ahhoz, hogy valamerre letegyem a magam kis voksát. Mindez miért foglalkoztat? Mert tanulságokat keresek. S ahogyan kísérletet teszek mindent összefogni, kialakul egy kép, ami majdan esetleg tétellé válhat.
Itt van ismét a Libamájfesztivál. Az Oroscaféban olvasom a riportot, ahogy indult. Inen , érdemes nyomon követni a napokat. Ők ott voltak mindenhol, fotóztak rögzítettek aztán megírták.
A lényeg az, hogy mindenki szeretné, ha Orosháza valamilyen módon emelkedne valójában, akárcsak Békéscsaba és Gyula, de itt lassabban megy. Nem tudom miért olyan az emberek hozzáállása, hogy mindenben a kötekedést keresik. (Lásd az OroscAFE KOMMENTÁRJAIT!). AZ OKOS MEGJEGYZÉSEKRE NAGY SZÜKSÉG VAN, DE PÖKHENDISÉGRE NINCS. Én nekem az a sanda gyanúm, hogy Orosháza egy kicsit ilyen, s csak azért sem akar változni, mert azt hiszik, hogy ez hagyomány. Óriási a tévedés!
Igenis jónéhányan jól látják, hogy a szándék, Orosháza hírének öregbítése, mert ez egyfajta boldogulási lehetőséget is ad. Ám akik olvassák az itteni kommentárokat, azok elriadnak ettől a vidéktől. Hányszor kérdik tőlem is, hogyan lehet ott élni, ahol ennyi a kötekedő ember! Nem több mint máshol - mondom, de itt sűrűbben hangoskodnak.
De kár erre ennyi szót fecsérelni, hiszen itt még Kossuth Lajossal is szembeszegültek anno.
Szóval Márton lúdja jött és ismét hódított. De jól tette, mint ahogy az is nagyon jó, hogy van az OROS-HAZA Baráti Kör.
Kitérő 1. Könyveimből kínáltam a fesztiválon az érdeklődöknek - Orosházi libalakoma, Orosházi disznótorok hajdanában és napjainkban, Izes Orosháza - Amadeus kávéház - s jött egy idős asszony, kit valahonnan ismertem. "Tanár úr, az Izesből vennék...mert karácsonyra szép ajándék lenne az egyik innen elszakadt unokámnak, De látja - s kihúzott 500 Ft-ot a blúza felső zsebéből, ennyim van nyugdíjig, s még van 5 nap hátra. Így élek!" Adtam egyet, s mondtam, majd megkapom az árát egyszer! Hálás volt, és én is neki, mert ma tettem egy jó dolgot!.
Folytatás: Letenni a voksot, az fontos dolog. Szóval háromnapos rendezvény abban a sorban, amit a város elindított, hogy idegenforgalmi szempontból is reménykeltő dolog történjék, különös tekintettel azon célnak, hogy gasztrónómiai főváros szeretne lenni Orosháza. (Hej de sok munka kell ehhez! S bizony az akadékoskodásnak itt akkor nem lehetne helye!)
S most már bontakoznak a körvonalak: Február Orosházi Ízek, Hagyományok ( kolbász és népi gasztronómiai bemutató), egyre növekvő érdeklődés! Június: Libamájfesztivál, amihez most ezt az adalékot tennék még hozzá, csak előbb egy kis kitérő csupán emlékeztetőként ( lásd a kitérő után!). Augusztusban jön a kenyérfesztivál, ősszel pedig a Márton-napi ludasságok.:
Folytatás: Letenni a voksot, az fontos dolog. Szóval háromnapos rendezvény abban a sorban, amit a város elindított, hogy idegenforgalmi szempontból is reménykeltő dolog történjék, különös tekintettel azon célnak, hogy gasztrónómiai főváros szeretne lenni Orosháza. (Hej de sok munka kell ehhez! S bizony az akadékoskodásnak itt akkor nem lehetne helye!)
S most már bontakoznak a körvonalak: Február Orosházi Ízek, Hagyományok ( kolbász és népi gasztronómiai bemutató), egyre növekvő érdeklődés! Június: Libamájfesztivál, amihez most ezt az adalékot tennék még hozzá, csak előbb egy kis kitérő csupán emlékeztetőként ( lásd a kitérő után!). Augusztusban jön a kenyérfesztivál, ősszel pedig a Márton-napi ludasságok.:
Kitérő 2 az előhirnöklés.
Időpont: 2011. június 3-5.
Helyszín: Orosháza-Gyopárosfürdő, Gyopár Club Hotel park
"Élmények ínyenceknek"
A különleges gasztronómiai fesztivált harmadik alkalommal rendezik meg Orosháza-Gyopárosfürdőn.
Az Orosházi Libamájfesztiválon bárki megkóstolhatja a világhírű, prémium minőségű orosházi libamájat, megismerkedhetünk libából és kacsából készült ételekkel. A gasztronómiai élményeken túl a látogatókat színes családi programok várják. Kézműves-foglalkozások gyerekeknek, arcfestés, zene, kívánságműsor és még számtalan meglepetés. A fesztivál színpadán mindhárom napon este zenei kiválóságok lépnek majd a színpadra.
További információ: http://www.libamajfesztival.hu/
Folytatás : Visszatértem ide: Olvasom a hírt, amit úgy küldtek meg nemrég nekem Erdélyből, hisz egyre több helyen figyelik az itteni eseményeket. A minap azt mondja nekem egy ismerősöm, hogy egykoron Orosháza a Történelmi Magyarország közzépontkörnyén feküdt (a földrajzi középpont Szarvason volt/van a Bolza kastély közelében a Körös part mentén!), s híres volt mint kereskedelmi központ is. Trianon után is talpra tudott állni önerőből és lett ismét a térség mezőgaszdaságának , kereskedelmének a motorja. Aztán szocialista ipari nagyhatalmat akartak faragni belőle, ami felemás módon sikerült, sezt a várost alaposan összezavarta. Nos innen erednek azért az állandó kötekedések is.
Helyszín: Orosháza-Gyopárosfürdő, Gyopár Club Hotel park
"Élmények ínyenceknek"
A különleges gasztronómiai fesztivált harmadik alkalommal rendezik meg Orosháza-Gyopárosfürdőn.
Az Orosházi Libamájfesztiválon bárki megkóstolhatja a világhírű, prémium minőségű orosházi libamájat, megismerkedhetünk libából és kacsából készült ételekkel. A gasztronómiai élményeken túl a látogatókat színes családi programok várják. Kézműves-foglalkozások gyerekeknek, arcfestés, zene, kívánságműsor és még számtalan meglepetés. A fesztivál színpadán mindhárom napon este zenei kiválóságok lépnek majd a színpadra.
További információ: http://www.libamajfesztival.hu/
Folytatás : Visszatértem ide: Olvasom a hírt, amit úgy küldtek meg nemrég nekem Erdélyből, hisz egyre több helyen figyelik az itteni eseményeket. A minap azt mondja nekem egy ismerősöm, hogy egykoron Orosháza a Történelmi Magyarország közzépontkörnyén feküdt (a földrajzi középpont Szarvason volt/van a Bolza kastély közelében a Körös part mentén!), s híres volt mint kereskedelmi központ is. Trianon után is talpra tudott állni önerőből és lett ismét a térség mezőgaszdaságának , kereskedelmének a motorja. Aztán szocialista ipari nagyhatalmat akartak faragni belőle, ami felemás módon sikerült, sezt a várost alaposan összezavarta. Nos innen erednek azért az állandó kötekedések is.
Aztán lett is hírét megőrizve folytató mezőgazdaság, meg nem is. Lett is híres ipar, de nem is, s ami lett is milyen ára van annak!
Egykoron itt a libatenyésztés, baromfitenyésztés és feldolgozás európai hírű volt... S mi lett? Nos mi lett?
Szóval most jelentős dolgok vannak készülőben, reméljük sikeredik. A hír így szól, amit MTI adott közre: A libamáj hazai- és külpiaci pozícióinak erősítése érdekében szövetséget hoznak létre az ágazat szereplői; Orosháza városa pedig hungarikummá kívánja nyilváníttatni a libamájat - hangzott el a harmadik orosházi libamájfesztivál alkalmából megtartott sajtótájékoztatón szombaton. Fazekas Sándor vidékfejlesztési miniszter a libamájat nemzeti kincsnek nevezte, amely nemcsak export terméket, hanem foglalkoztatást, vidéki munkahelyeket és feldolgozóipart jelent. Üdvözölte a tervezett szövetség létrehozását, mert mint mondta csak összefogással, tudatos termelői, feldolgozói szerveződésekkel lehet helytállni a piaci küzdelemben. Kiemelte, hogy a teljes magyar libamájtermelés évente eléri az 1.600 tonnát, s ennek nyolcvan százaléka a külpiacokra kerül. A miniszter nagyon fontosnak tartotta, hogy a "vízi szárnyasok tartására vonatkozó etikai kódex minél nagyobb támogatást élvezzen". Mint mondta "a kódex, a jó állattartási szabályokat, az állatokkal való bánásmódot, a tartás feltételeit és a legkülönbözőbb szakmai szabályokat rögzíti azért, hogy megfeleljünk a különböző állatvédelmi előírásoknak". A miniszter támogatásáról biztosította egy célzott marketing kampány elindítását, s ehhez a tárca irányítsa alatt álló agrármarketing centrum segítségét is felajánlotta. A megalakulás előtt álló Magyar Libamájszövetségben a tervek szerint a teljes termékpálya képviselteti magát, az integrátoroktól, a töméssel foglalkozó gazdákon át, a feldolgozókon, vágóhidakon keresztül a kereskedőkig, illetve akár a forgalmazó éttermek tulajdonosaiig - mondta Elekes Lajos, a libamáj feldolgozással is foglalkozó orosházi Merian Foods Kft. vezetője. A szövetség célja a magyar libamáj, illetve hízott máj ismertségének és marketing támogatottságának a növelése, és egy elmozdulás a jelenlegi alapanyag termeléstől és értékesítéstől a feldogozott termékek főként exportpiacokra való értékesítésének irányába. Dancsó József, Orosháza polgármestere emlékeztetett arra, hogy a városban, illetve a térségben világszínvonalú terméket állítanak elő, dolgoznak fel és igyekeznek értékesíteni. Hozzátette: a magyar libamáj elsősorban orosházi, hiszen az előállítás legnagyobb része Orosházán történik. "Ezért tartom fontosnak, hogy a készülő és hamarosan megszülető hungarikum törvény külön említést tegyen arról, hogy a libamáj orosházi, hogy ezt a prémium terméket megfelelő védettséggel, megfelelő szintén és módon tudjuk megőrizni és védeni" - mondta.
Egy fél napot töltöttem el a fesztivál helyszínén, s sokféle tapasztalatot szedegettem össze. Ezekből válogatva ilyen és olyan élményem is van.
Egy külhoni, testvértelepülési író mondta: Orosháza a térség mozgatója kezd lenni, sokan várják már, hogy erz nagy lendülettel el is induljon.
A helyszínt továbbra is kiválónak tartom, akárcsak azt, hogy nem szednek belépőt a látogatóktól.
A helyszínt továbbra is kiválónak tartom, akárcsak azt, hogy nem szednek belépőt a látogatóktól.
Persze ezek mellett még sok más haszna is van a június eleji rendezvénynek. Lehet kóstolni liubamájat és sült liba combokat, mellehúsát és egyéb tájékát a sült madárnak. No, de hiába kerestem, nem találtak pl. ludaskását, mert azt isten hizony ettem volna, s talán az még olcsóbbfajta étek is lehetett volna a plebsnek.
S közben a színpad olyan mint egy nagy pódium, zajlik rajta egész nap az élet. Orosházi és környékbeli iskolások, csoportok, testvértelepülési énekesek, táncosok lépnek fel, miközben Pleskonics András tanár úr szellemes műsorvezetésével szórakoztatja a tikkadt melegben el-elpillegő nézők seregét, kik nem a színpad előtt, hanem a sörsátrakba húzódva figyelik, lesik a szereplőket, még jó, hogy van kivetítő (miből mondjuk 2-3 a sörsátrakban is elkelt volna, sígy látni is a szereplőket. A műsorok érdekesek, látványosak, annak a függvénye, hogy melyik pedagógus mennyire adta bele szívét-lelkét, sa kreált táncos, szöveges, pantomímes jeleneteket. A műsorvezető szerepéhez illően mindegyiket nagyon megdícséri, s csodálatát fejezi ki, s nyomatékként okleveleket is osztogat. Igy aztán mindenki elégedett, s örül a fesztiválnak. Azt hiszem a nagy durranás este lesz, s akkor itt egy tűt sem lehet leejteni a sokaságtól.
Kitérő 3. Íme a fesztivál programja:
III. Libamájfesztivál Orosháza 2011. június 03-05.
Péntek:
15:00 Kapunyitás
17.30 Gyerekműsor - Peter Pan Duo
19.00 Jelmezverseny és pályázatok eredményhirdetése
19.15 Orosházi Fúvószenekar
20.00 Ünnepélyes megnyitó
21.00 Beatrice koncert
22.45 BULI - Retro zenék mai slágerekkel
Szombat:
11.00 Családi programok, Libaolimpia vicces feladatokkal
14.15 Délelőtti versenyek eredményhirdetése
14.30 Helyi csoportok, iskolák bemutatói
17.30 Cigányzenekar
19.00 Gyulai Big Band
21.00 Bon-Bon koncert
22.45 BULI - Retro zenék mai slágerekkel
Kézműves foglalkozás: 11:00-17:00
INGYEN Lovas kocsikázás - Szabó István: 14:00-18:00
Orosháza Városi Modellező Klub bemutatója, kiállítása: 14:00-18:00
Vasárnap:
11.00 Családi programok, Libaolimpia vicces feladatokkal
14.45 Délelőtti versenyek eredményhirdetése
15.00 Gyerekműsor - Tücsök Peti és Hangya Levi zenés gyerekműsor
16.30 Operett, musical
18.00 Folkográfia koncert
20.00 Sugarloaf koncert
21.30 Tűzijáték
22.05 BULI - Retro zenék mai slágerekkel
Kézműves foglalkozás: 11:00-17:00
INGYEN Lovas kocsikázás - Szabó István: 14:00-18:00
Orosháza Városi Modellező Klub bemutatója, kiállítása: 14:00-18:00
További családi programok szombat-vasárnap délutánra:
Kézműves foglalkozások gyerekeknek, arcfestés, zene, kívánságműsor és még számtalan meglepetés.
Folytatás Azt hiszem jól döntöttek a szervezők, mikor a műsor jelentős részét a gyerekekre szabták. Mondhatnám azt is, hogy ez mintegy folytatása annak az utóbbi időben kialakult szép hagyománynak, hogy keresik, és ösztönzik az orosházi csillagok szerepeltetését, a tehetségek kibontakoztatását. Itt a fesztiválon való szereplés pedig külön rang kezd lenni Orosházán, hszen ez a fesztiválszínpad igen sokakat vonz, hogy megmutathassák tudásukat. S a lehetőségben nem volt hiány. Minden általános iskola jelen volt, szerepelt, s ezzel hozott magával egy szépszámú közönséget is. Jó út ez. Mint ahogyan ragyogó ötletnek tartottam azt is, hogy volt ingyen kocsikázás is. Szóval kell ez a kis ajándék is, ha lehet ezt mondani.
Szóval a fesztivál jó szórakozás volt ebben a koranyári kánikulában. Reméljük a negyedik fesztivál ideje is eljő esztendőre. S akkor lesz itt még Ludas Matyi színház is, nem csak rock és ilyes dolog, ami persze sokaknak fontos. De mégis!
Tanulságok: Valószínű, hogy sok van! De mégis
III. Libamájfesztivál Orosháza 2011. június 03-05.
Péntek:
15:00 Kapunyitás
17.30 Gyerekműsor - Peter Pan Duo
19.00 Jelmezverseny és pályázatok eredményhirdetése
19.15 Orosházi Fúvószenekar
20.00 Ünnepélyes megnyitó
21.00 Beatrice koncert
22.45 BULI - Retro zenék mai slágerekkel
Szombat:
11.00 Családi programok, Libaolimpia vicces feladatokkal
14.15 Délelőtti versenyek eredményhirdetése
14.30 Helyi csoportok, iskolák bemutatói
17.30 Cigányzenekar
19.00 Gyulai Big Band
21.00 Bon-Bon koncert
22.45 BULI - Retro zenék mai slágerekkel
Kézműves foglalkozás: 11:00-17:00
INGYEN Lovas kocsikázás - Szabó István: 14:00-18:00
Orosháza Városi Modellező Klub bemutatója, kiállítása: 14:00-18:00
Vasárnap:
11.00 Családi programok, Libaolimpia vicces feladatokkal
14.45 Délelőtti versenyek eredményhirdetése
15.00 Gyerekműsor - Tücsök Peti és Hangya Levi zenés gyerekműsor
16.30 Operett, musical
18.00 Folkográfia koncert
20.00 Sugarloaf koncert
21.30 Tűzijáték
22.05 BULI - Retro zenék mai slágerekkel
Kézműves foglalkozás: 11:00-17:00
INGYEN Lovas kocsikázás - Szabó István: 14:00-18:00
Orosháza Városi Modellező Klub bemutatója, kiállítása: 14:00-18:00
További családi programok szombat-vasárnap délutánra:
Kézműves foglalkozások gyerekeknek, arcfestés, zene, kívánságműsor és még számtalan meglepetés.
Folytatás Azt hiszem jól döntöttek a szervezők, mikor a műsor jelentős részét a gyerekekre szabták. Mondhatnám azt is, hogy ez mintegy folytatása annak az utóbbi időben kialakult szép hagyománynak, hogy keresik, és ösztönzik az orosházi csillagok szerepeltetését, a tehetségek kibontakoztatását. Itt a fesztiválon való szereplés pedig külön rang kezd lenni Orosházán, hszen ez a fesztiválszínpad igen sokakat vonz, hogy megmutathassák tudásukat. S a lehetőségben nem volt hiány. Minden általános iskola jelen volt, szerepelt, s ezzel hozott magával egy szépszámú közönséget is. Jó út ez. Mint ahogyan ragyogó ötletnek tartottam azt is, hogy volt ingyen kocsikázás is. Szóval kell ez a kis ajándék is, ha lehet ezt mondani.
Szóval a fesztivál jó szórakozás volt ebben a koranyári kánikulában. Reméljük a negyedik fesztivál ideje is eljő esztendőre. S akkor lesz itt még Ludas Matyi színház is, nem csak rock és ilyes dolog, ami persze sokaknak fontos. De mégis!
Tanulságok: Valószínű, hogy sok van! De mégis
2011. május 17., kedd
2010. június 1., kedd
És jő a FESZTIVÁL
Itt a nyár, Orosházán ismét lesz fesztivál!Az igazat megvallva még nem nagyon mutatkozik, hogy közeleg a nyár, inkább az őszies esős, ködös, jeges és árvizekkel teli őszt idézi minden. De a naptár szerint bízzunk a dologban, csak eljő a nyár, mert ennek a hétnek a végén már második alkalommal kezdődik úgymond, az évadnyitó libamájfesztivál.
A múlt héten az önkormányzati ülést végignézve jónéhányszor tértek vissza a képviselők a fesztiválra, ki-ki gusztusa szerint ízlelgetve a fesztivál hova tartozásának kérdését. Pedig akkor nem éppen ez volt a napirend! És olyan volt a vita is, mint az öszies idő, locsogott-tocsogott, gyakran felálltam, hogy nekem ebből elég. Így aztán nem is tudom, hogy miért volt a vitának nevezett szócséplés. Csupán megjegyzem halkan, hogy én úgy hiszem, hogy minden, ami itt történik a városban az érdektörténés, méghozzá egyetlen érdekvonal mentén Orosháza népének érdekét, hasznát mi szolgálja a legjobban. Ez az egyetlen szempont létezik csupán, a többi az ilyen-olyan párt- vagy más jellegű csoportérdeket képvisel. Én nem ezt éreztem! Gyakran volt kicsinyes, gyakorta volt képviselőhöz nem méltó a megszólalás. Dehát úgy tűnik ez van mifelénk, ezzel a tehetséggel kell "főzni-sütni", még akkor is, ha úgy igyekeztek feltüntetni a dolgot, hogy a lakosság érdekeiért van a vita. De mindez mellékes dolog, a lényeg, hogy indul a fesztiválidő, de én most még egy olyan felvetésre is szeretnék reflektálni, hogy kenyérfesztivál vagy libamájfesztivál, üti vagy nem üti egymást a két rendezvény. Érdekes a felvetés, mert úgy tűnik, hogy csupán Orosházán aggályoskodnak ilyesmiért. Lássuk csak a gasztronómiai jellegűeket csupán a megye másik két városában:
Békéscsabán van Kolbászfesztivál, Sör és csülökfesztivál, Bor és Grill Fesztivál .
Gyulán: Kisüstipálinka Fesztivál, Tarhonyafesztivál, Méz és Mézeskalács Fesztivál, és Reneszánsz Karnevál (reneszánsz ételekkel). Mindkét városban még számos művészeti jellegű fesztivál is van ezek mellett.
Orosházán: Libamájfesztivál, Európai Kenyérünnep és az inkább lokális jellegű Puszta Ízei - Orosháza Fesztivál.
Aztán még vannak ilyenek: Gyulai Várszínház, Városháza Esték (Békéscsaba), Kiemelt odafigyelésű Ünnepi Könyvhét, s még lehetne melléjük tenni néhányat.
Hát nem üti egymást! Ha csak az nem hátrány, hogy a kenyérünnepre, ha kimegyek, fürdőbelépőt kell vásárolnom. Ilyen is csak Orosházán van! No és még az, hogy milyen az európai kenyér? Nem az orosházi kenyérről lenne szó? Az orosházi kenyérről : A Magyar Néprajz III. Anyagi kultúra 2. Kézművesség fejezetben így ír:
" Egy szegedi születésű pék, aki több városban dolgozott, erről így beszélt: „Szegeden szerették a jól kelt, világos sütésű, zsömleszerű kenyeret. Orosházán a magas, sűrű kenyeret szerették. Ott a tetejét vágta föl sütés előtt a pék, Szegeden pedig az oldalát… Csabán ugyancsak magasnak és könnyűnek kellett lenni a kenyérnek. Keszthelyen a rozskenyeret szerették, nagy lapos, kerek kenyereket sütöttek. Sütöttünk ott szegedi kenyeret, de azt mondták rá, hogy sületlen, mert fölrepedt az oldala (a pilise). Nem vették…” (Magyar Néprajz III. Anyagi kultúra 2. Kézművesség / sütő vagy pékmesterség. http://mek.niif.hu/02100/02152/html/03/36.html
Kérdem még mikor marad a kenyér sokáig élvezetes ízű és friss? A régi orosházi kenyeret én még ettem, s íze ma is a számban, de aki sütötte tudta a titkot: Ha hideg, hosszú érésű (10-12 óra) kovásszal készül, ha vastag héjúra van sütve (nem túl meleg kemencébe és minél tovább), ha legalább 3 alkalommal (vetésnél, sütés közben = átrakásnál és a sütés végén vízzel van kenve = mosdatás
Még annyit kell hozzátennünk, hogy egykoron, amikor országszerte emlegették a híres Gémes-féle orosházi kenyeret, az nem akármilyen búzából, hanem a jóféle orosházi búzából készült, Gémes maga őrölte megfelelő minőségűre, s az orosházi kenyérsütő asszonyok dagasztották be komlóspárral és sörélesztővel kelesztett kenyeret. Tehát az nem európai kenyér volt, hanem OROSHÁZI KENYÉR és az ünnep is az Orosházi kenyér ünnepe, mert Békéscsabán is a CSABAI KOLBÁSZT ünnepelik és viszik a hírét.
Kérdésem még lenne: Miért nincs Orosházán például kenyér és sütését bemutató kis néprajzi múzeum, tájház? Miért Komáromban a Monostori erődben van a kenyérmúzeum, azaz ilyen bemutató. Hát nem Orosháza a magyar kenyér
(Az egykori Gémes-malom, s szembe vele a ma is álló Gémes palota)
Címkék:
Libamájfesztivál
2010. május 14., péntek
Ismét lesz Orosházi libamájfesztivál
Az idén, június elején ismét lesz libamájfesztivál, amint megtudtuk, a tavaly a fesztiválon a három nap alatt mintegy 1 tonna libamáj fogyott. Nem kevés! S mennyi fog fogyni az idén? De azért a franciák okosabbak nálunk, velük nem lehet kikezdeni, mert nemzeti örökségnek nyilvánították a libamájat. S miért nem lehetne a magyar is az?!Ime a francia libamájról ez-az.
• Foie gras, tömött liba és kacsa mája
A kihizlalt máj, a foie gras speciális termék, melyet meghatározott víziszárnyasok (a lúd, a pézsmaréce, valamint a házikacsa és a pézsmaréce fajhibridje a mulardkacsa) töméses hizlalásával állítanak elő. A hízott máj termelése ősi tradíció, amelynek legrégebbi nyomai 4600 évesek és az ókori Egyiptomból származnak. A tevékenységet a görögök és a rómaiak folytatták, majd a középkorban a zsidó népesség által terjedt el. A töméses hizlalásra elsősorban a ludat választották, a madarakat akkoriban búzával vagy fügével tömték.
Franciaországban a legjobb minőségűnek tekintett libamájat Strasbourg környékén állítják elő. A tökéletes libamáj igen tömör és sima állagú, krémfehér színű, rózsaszínes árnyalattal.
A franciák a libamájat gyakran vajas tésztába ágyazva sütik meg (pâté de foie gras), és hidegen vagy melegen fogyasztják. A vajastészta-alapra gyümölcszselét kennek, a libamájat pedig sütés előtt konyakkal, fűszerekkel és szarvasgombával ízesítik. A libamájat májkrém formájában is fogyasztják kenyérrel vagy pirítóssal és különféle köretekkel, de töltenek vele húsos palacsintát, és egytálételekhez is felhasználják.
A világ májtermelése 2003-ban meghaladta a 21 000 tonnát, az országok igen kis számára koncentrálódik, több, mint 80%-a Franciaországban valósul meg. További jelentősebb termelési szinttel rendelkező országok fontossági sorrendben: Magyarország 9%, Bulgária 5%, Izrael 1,5%. Napjainkra Franciaországban a ludat a mulardkacsa váltotta fel, a teljes termelés több, mint 95%-át e fajhibrid adja. A legnagyobb tömegű és a legjobb minőségű májat adó lúdfaj háttérbe szorult, jelenleg mindössze 8%-kal részesedik a világ májtermeléséből, és csak néhány országban maradt népszerű (Magyarország, Izrael).
Franciaországban - ahol a libamájat vásárló háztartások aránya 2003-2006 között 39 százalékról 42 százalékra bővült - a kormány 2006 januárjában védett kulturális örökségnek nyilvánította ezt az ételt. Ezzel ugyanolyan védettséget nyújtott neki az állatjogi törvényekkel szemben, mint Spanyolország a bikaviadalnak.
http://terroirs.denfrance.free.fr/p/recettes/foie_gras_terrine.html
Címkék:
Libamájfesztivál
Feliratkozás:
Bejegyzések (Atom)
